Pimpeltävlingar 2015/2016

Tävlingsprogram

Dag Distrikt Klubb Sjö Benämning Övrigt
Dec http://team-orebroarna.blogspot.se/
5 Lör Norge Åsene JFF Landsjön Landsjömästerskap 3 tim, 10-13,  all fisk räknas
5 Lör Härjedalen Sveg Masjön HDH Cupen 1
6 Sön Dalarna Ovansiljan HDH Cupen 2
6 Sön Norge Trysil SFK Eltsjön Norgecup
12 Lör Hälsingland Woxnadalen HDH Cupen 3 Lucianappet
12 Lör Dalarna Tunabygden Balltjärn Mormyska
12 Lör Värmland SFK Älvkroken Rangsjön Lussenappet
13 Sön Dalarna Tunabygden Balltjärn Mormyska
13 Sön Norge Odal SFK Storsjön nord Glåmdalmästerskapet 2015 3 tim, 11-14
13 Sön Jämtland Jämtlandskroken Halasjön serie 1
13 Sön Hälsingland Ljusnan HDH Cupen 4
19 Lör Värmland SFK Wasa Baggtjärn
19 Lör Stockholm Norrtälje sportfiskare Kornan Skinkpimpeln
19 Lör Västmanland Fagersta Stora Aspen
19 Lör Dalarna Tunabygden Båtstasjön Mormyska
20 Sön Dalarna Tunabygden Båtstasjön Mormyska
20 Sön Norge Åsene JFF Gjesåssjön Norgecup 3 tim, 11-14
20 Sön Värmland SFK Wasa GP
20 Sön Dalarna Grängesfirren Björken Skinknappet
20 Sön Örebro Götlunda DM Mormyska
25 Fre Hälsingland Fyra fiskar Juldagsnappet
26 Lör Västmanland Silverfiskarna Olof Jons Damm
26 Lör Södermanland Gnesta Frösjön
26 Lör Norge Brandval JFF Prestgårdstjärn 3 tim, 11-14
26 Lör Dalarna Smedjebacken
26 Lör Värmland SFK Wasa Färnsjön GP
26 Lör Örebro NGF Norrsjön Julnappet / Serietävling
27 Sön Hälsingland Ljusnan
27 Sön Värmland SFK Trekroken Mollsjön
31 Tor Hälsingland Flugan Nyårsnappet
31 Tor Örebro NGF Åsbosjön Nyårskula
31 Tor Värmland SFK Wasa Ullvättern Nyårssmällen
31 Tor Västmanland Fagersta Snyten
Jan http://team-orebroarna.blogspot.se/
1 Fre Dalarna Borlänge SFK Ösjön Nyårsnappet
2 Lör Värmland SFK Wasa GP
2 Lör Dalarna Tunabygden Mormyska DM 1
3 Sön Dalarna Tunabygden Mormyska DM 2
3 Sön Skaraborg Skara Flämsjön DM 1
3 Sön Stockholm Norrtälje sportfiskare Norrtäljemästerskapet
3 Sön Norge Udnes JFF Finnholtsjön Norgecup
3 Sön Värmland SFK Trekroken Sävsjön
6 Ons Dalarna Falubygden Runn
6 Ons Örebro Hällekroken Siksjön Serietävling
6 Ons Värmland Solstadsfiskarna 6-klubbars
9 Lör Stockholm Norrtälje sportfiskare Södra vällen Norrtäljeserien 1
9 Lör Västmanland Atletfiskarna Åmänningen, Halvarsviken DM-serie 1
9 Lör Dalarna Tunabygden Glaningen Mormyska
10 Sön Stockholm Norrtälje sportfiskare Strödjan Sporrongkannan
10 Sön Dalarna Tunabygden Glaningen Mormyska
10 Sön Skaraborg Tibro Månsarudssjön DM 2
10 Sön Norge SFK Raufjoringen Vingersjön
10 Sön Jämtland Jämtlandskroken Revsundssjön Revsundskyrka, Serie 2
10 Sön Hälsingland Ljusnan
10 Sön Värmland SFK Wasa GP
10 Sön Västmanland Silverfiskarna
16 Lör Hälsingland Woxnadalen
16 Lör Östergötland SFK Firren Järnlunden Eda
16 Lör Stockholm Norrtälje sportfiskare Addarn Norrtäljeserien 2
16 Lör Dalarna Grängesfirren Januarinappet
16 Lör Värmland SFK Trekroken Borgvikssjön DM Cup 1
17 Sön Jämtland Jämtlandskroken Revsundssjön Björnön, Serie 3
17 Sön Skaraborg Skara Skärvalången DM 3
17 Sön Stockholm Norrtälje DM 2015 + Serie 1 2016
17 Sön Norge Drammenssportfiskare Steinsfjorden Norgecup
17 Sön Värmland Solstadsfiskarna Södra Hyn
17 Sön Södermanland Torshälla Näshultasjön DM 1
17 Sön Dalarna Smedjebacken DM 1 Serien
17 Sön Örebro NGF Norasjön Norarycket / Serietävling
23 Lör Norge Båstad grunneier JFF Öyeren
23 Lör Hälsingland Flugan Sportfiske c. nappet
23 Lör Västmanland Mälardalens TF
23 Lör Dalarna Leksandsfirren Byrviken DM 2 Serien
23 Lör Östergötland Rimforsa FK Åsunden Kårtorp
23 Lör Värmland SFK Trekroken Longsjön Öppna Grumscupen dag 1
24 Sön Värmland SFK Trekroken Grumsfjorden Öppna Grumscupen dag 2
24 Sön Stockholm Stäket SF Mälaren Serie 2
24 Sön Skaraborg Tibro Kyrksjön DM 4
24 Sön Jämtland Jämtlandskroken Näkten Serie 4
24 Sön Norge Trögstad JFF Hemnessjön 3 tim, 11-14
24 Sön Hälsingland Fyra fiskar Härnebosjön Hälsinglands öppna
24 Sön Örebro Götlunda Serietävling
30 Lör Norge Sarpsborg OJFF 3 tim, 11-14
30 Lör Värmland Jössefiskarna Kyrkviken DM Cup 2
30 Lör Stockholm Norrtälje sportfiskare Gavel-långsjö Norrtäljeserien 3
30 Lör Västmanland Mälardalens TF Mormyska
31 Sön Jämtland Jämtlandskroken Mörtsjön Serie 5
31 Sön Östergötland SFK Baltzar DM Ind + lag
31 Sön Stockholm Enskede Drevaren Serie 3,  Stockholmsmästerskap
31 Sön Södermanland Gnesta Båvern DM 2
31 Sön Norge SFK Acerina Lyseren Norgecup 4 tim, 11-15
31 Sön Västmanland Sturefiskarna Hjälmaren DM-serie 2
31 Sön Skaraborg Tärnan Alvasjön Lilla SM
31 Sön Värmland SFK Wasa GP
31 Sön Värmland SFK Trekroken Stora Lesjön
Feb http://team-orebroarna.blogspot.se/
6 Lör Värmland Torsby SFK Velen DM Cup 3
6 Lör Dalarna Älvkroken DM 3 Serien
6 Lör Västmanland Fagersta Södra Barken, Vadsåg DM-serie 3
6 Lör Stockholm Norrtälje sportfiskare Österviken Norrtäljeserien 4 , * all fisk räknas
6 Lör Hälsingland KM-dag
6 Lör Östergötland FK Jokers Rängen Ringsnäs
7 Sön Stockholm FK Forellen Serie 4
7 Sön Norge Eidsberg JFF Lundebyvattnet 3 tim, 11-14
7 Sön Hälsingland BTK 90
7 Sön Skaraborg Skara Vristulven
7 Sön Värmland SFK Trekroken Mellan Svan
7 Sön Värmland SFK Wasa Reserv GP
7 Sön Örebro Karlskoga Serietävling
12 Fre Dalarna Tunabygden Mormyskafestival
13 Lör Dalarna Tunabygden Mormyskafestival
13 Lör Jämtland Sundsjöfiskarna Mellsjön
13 Lör Östergötland SFK Firren Ämmern Söderö
13 Lör Hälsingland Söderhamn Norrfjärn
13 Lör Stockholm Norrtälje sportfiskare Mälaren Norrtäljeserien 5
13 Lör Dalarna Smedjebacken Barken
13 Lör Värmland SFK Wasa Östersjön RST
13 Lör Gästrikland AFK Guldkroken Storsjön Pimpel Cup dag 1   ind + lag
14 Sön Gästrikland AFK Guldkroken Storsjön Pimpel Cup dag 2   ind + lag
14 Sön Jämtland Sundsjöfiskarna Sundsjön Sundsjökulan
14 Sön Dalarna Tunabygden Mormyskafestival
14 Sön Skaraborg Mormyska DM 1 + 2
14 Sön Stockholm Distriktet DM i pimpel
14 Sön Norge AJFF Halden Femsjömästerskapet 3 tim, 11-14
14 Sön Norge SFK Pimpel Sör Hallevattnet Norgecup
14 Sön Hälsingland Ljusnan Växnan
14 Sön Södermanland Katrineholm DM 3
14 Sön Värmland Brevik SK Ränken Breviksnappet
14 Sön Västmanland Sturefiskarna Hjälmaren Lag DM
14 Sön Örebro Vattnan Alsen Serietävling
20 Lör Norge RDJFF Aremarksjön 4 tim, 11-15
20 Lör Stockholm Norrtälje sportfiskare Erken Norrtäljeserien 6
20 Lör Stockholm Sportfiskarna 08-abborren
20 Lör Östergötland Rimforsa FK Åsunden Mjölkvik
20 Lör Dalarna Grängesfirren DM + DM 4 Serien
20 Lör Hälsingland Woxnadalen DM Individuellt
20 Lör Värmland SFK Pirken Sollaren DM Individuellt
21 Sön Gästrikland DM
21 Sön Stockholm Täby PF Serie 5, Täbymästerskapet
21 Sön Jämtland Ulriksforsarna DM lag
21 Sön Hälsingland BTK 90 DM lag
21 Sön Skaraborg Skara Lerdalalången Långenmästerskapet
21 Sön Västmanland Mälardalens TF DM Individuellt
21 Sön Norge Råde JFF
21 Sön Värmland SFK Wasa Skattkärrsviken
21 Sön Örebro NGF ? Lag DM
27 Lör Skaraborg Tibro Örlen Örlenmästerskapet
27 Lör Västerbotten Minkarna Inrefjärden Pitenappet Klubbgärdet
27 Lör Hälsingland Woxnadalen Woxnadalsnappet
27 Lör Västmanland Atletfiskarna
27 Lör Dalarna Leksandsfirren Styrsjön
27 Lör Norge Båstad grunneier JFF Öyeren
27 Lör Värmland Nordmarksfiskarna V.Silen DM Cup 4
27 Lör Stockholm Norrtälje sportfiskare Viren Norrtäljeserien 7
27 Lör Jämtland Sundsjöfiskarna Jämtcupen
28 Sön Jämtland Sundsjöfiskarna Jämtcupen
28 Sön Stockholm Waxholm Serie 6
28 Sön Södermanland Strängnäs Gripsholm DM 4
28 Sön Hälsingland Flugan Hjortings minne
28 Sön Örebro Frövi Väringen DM Ind / Väringen cup / Serietävling
28 Sön Östergötland SFK Baltzar Lien Cansertävlingen, Småängsbadet
28 Sön Dalarna Borlänge SFK Pimpel mot cancer
28 Sön Norge Hedrum JFF Farrisvattnet 3 tim, 11-14
28 Sön Värmland SFK Wasa KM dag ev. GP
28 Sön Värmland KM dag Rommen KM dag
Mars http://team-orebroarna.blogspot.se/
5 Lör Dalarna Linghed Linghedsnappet
5 Lör Västmanland Silverfiskarna Hörendesjön Mellansvenska mästerskapen ind+lag
5 Lör Jämtland Sundsjöfiskarna Landsomsjön
5 Lör Västerbotten SFK Luleå Gråsjälfjärden Lulenappet
5 Lör Värmland SFK Wasa
5 Lör Mormyska SM Torshälla Väsbyviken SM i Mormyska
6 Sön Mormyska SM Torshälla Väsbyviken SM i Mormyska
6 Sön Värmland SFK Wasa Ev.GP
6 Sön Västerbotten Skellefteå SFK Ursviksfjärden Skelleftenappet
6 Sön Jämtland Sundsjöfiskarna Revsundssjön Gålö
6 Sön Stockholm Sportfiskeboden Sportfiskeboden cup
6 Sön Västmanland Fagersta Åmänningen Bergslagsmästerskapet
6 Sön Dalarna Smedjebacken Barken Barkennappet
6 Sön Värmland SFK Trekroken Emsen
11 Fre Jämtland Jämtkroken
12 Lör Jämtland Jämtkroken Kälarnecup
12 Lör Hälsingland BTK 90 Vannsätternappet
12 Lör Värmland Åmotsfors AFKT Bysjön DM Cup 5
12 Lör Norge Toten JFF Öppet klubbmästerskap 4 tim, 11-15
12 Lör Skaraborg Tibro Kyrksjön
12 Lör Dalarna Borlänge SFK Ösjön Borlängemästerskap
13 Sön Dalarna Falubygden Runn Falumästerskap
13 Sön Jämtland Jämtkroken Kälarnecup
13 Sön Skaraborg Tibro Viken 5-timmars
13 Sön Södermanland Eskilstuna Östra Hjälmaren Järshammar, 3-manna lag
13 Sön Norge Brandvall JFF
13 Sön Värmland Pimpelfiskare mot cancer Kattfjorden (Vänern)
13 Sön Hälsingland Flugan DM Mormyska
17 Tor Dalarna Grängesfirren Mittiveckannappet
19 Lör Norge Gjövik & Toten SFK Sillongen Totenmästerskap 4 tim, 11-15
19 Lör Jämtland Bergsfiskarna Bergsnappet
19 Lör Målingen
19 Lör Hälsingland Fyra fiskar Kilaforsnappet
19 Lör Västmanland Silverfiskarna Hallaren eller Österviken DM-serie 4
19 Lör Värmland Nordmarksfiskarna Tegtjärn DM-Mormyska
19 Lör Dalarna Älvdalen Nässjön Älvdalsnappet
20 Lör Jämtland Sveg DM Individuellt
20 Lör Skaraborg Mormyska DM 3+4
20 Sön Västmanland Mälardalens TF Mormyska DM
20 Sön Hälsingland Flugan Flugannappet
20 Sön Dalarna Skinnkroken Skinnarnappet
20 Sön Värmland Jössefiskarna Sulviken 5-timmars (10-15)
21 Mån
22 Tis
23 Ons Jämtland Sundsjöfiskarna Björnsjön 3 tim, 17-20
24 Tor Jämtland Sundsjöfiskarna Hållstasjön 3 tim, 10-13
24 Tor Jämtland Sundsjöfiskarna Svänglingen 4 tim, 15-19
25 Fre Jämtland Stor naggen
25 Fre Norge Eidskog JFF Södra Öiongen
25 Fre Värmland Torsby SFK Gröcken
25 Fre Dalarna Idreöringen Idresjön Idrerycket
26 Lör Jämtland Sundsjöfiskarna Anvikssjön Revsunds såg 4 tim, 9-13
26 Lör Jämtland Revsunds byalag Revsundssjön Revsunds loge 3 tim , 16-19
26 Lör Västmanland Fagersta Åmänningen 5-timmars
27 Sön Jämtland Sundsjöfiskarna Revsundssjön Vikinganappet 4 tim , 9-13
27 Sön Jämtland Sundsjöfiskarna Revsundssjön 3 tim, 16-19
27 Sön Norge Odal SFK Storsjön Glåmdalsmästerskap 2016 4 tim, 10-14
27 Sön Dalarna Venjansfirren Venjan Venjanspirket
28 Mån Jämtland Sundsjöfiskarna Sundsjön Torsängspimpeln 3 tim, 10-13
28 Mån Dalarna Ovansiljan Hammrasjön OS Pimpeln
28 Mån Dalarna Särnaharren Särnasjön Särnanappet
29 Tis Dalarna Särnaharren Särna Fjällcup
30 Ons Dalarna Särnaharren Särna Fjällcup
31 Tor Dalarna Särnaharren Särna Fjällcup
April http://team-orebroarna.blogspot.se/
1 Fre Dalarna Särnaharren Särna Fjällcup
1 Fre Norge Snertingdal JFF Snertingdal Cup 1
2 Lör Norge Snertingdal JFF Snertingdal Cup 2
2 Lör Dalarna Tunabygden Mormyska DM 3 + 4
2 Lör Värmland SFK Älvkroken Fageråssjön
2 Lör Jämtland Sundsjöfiskarna Hovdsjön Hovdsjöpimpeln
3 Sön Jämtland Sportfiskarna J/H Sösjön Sösjöpimpeln
3 Sön Hälsingland Ljusnan
3 Sön Värmland SFK Älvkroken Letten  Lag DM
9 Lör Norge SFK Raufjoringen 4 tim, 11-15
9 Lör SM Lycksele Sportfiskeklubben i Örträskbygden Örträsket Individuella pimpel SM
10 Sön SM Lycksele Sportfiskeklubben i Örträskbygden Granträsksjön Lagtävling Pimpel SM
10 Sön Norge SFK Raufjoringen Rögden 4 tim, 11-15
16 Lör Västerbotten Järvträsk byaförening Järvträsket Järvträsknappet
16 Lör Norge Trysil SFK Ryssjön Trysil Cup 1 4 tim, 10-14
17 Sön Norge Trysil SFK Eltsjön Trysil Cup2 4 tim, 10-14
17 Sön Västerbotten Norsjö SFK Norsjön Norr-dons nappet
23 Lör
24 Sön
Pimpelkulor arrangeras onsdagar av Falubygden/Borlänge ring telesvar 01243 – 239644
Pimpelkulor arrangeras torsdagar av Grängesfirren ring telesvar 0240 – 23816
   Dalarna Borlänge 0243 – 239644           Grängesfirren 0240 – 23816
   Dalarna Ovansiljan 0250 – 40603           Leksandsfirren 0247 – 33488
   Uppland Enköpings AF 0703 – 200801           Skinnkroken 0280 – 13617
   Gästrikland 0290 – 23715           Tunabygden 0243 – 13260
   Hälsingland 0278 – 12080           Venjansfirren 0250 – 62204
   Jämtland Sundsjöfiskarna 063-6856914           Älvkroken Äppelbo 0281 – 22276
   Skaraborg Tärnan 0502 – 14455           Nora-gyttorp 0587 – 25700
   Stockholm 08 – 192141           Degerfors AFK 0586 – 45490
   Södermanland 016 – 422800           Karlskoga AFK 0586 – 34155
   Värmland 0571 -10788
   Västmanland 0220 -17151           SFK Raufjoringen http://www.raufjoringen.no
   Örebro 019 – 310114           Pimpelsport http://www.pimpelsport.se
   Östergötland 0730 – 814225           Pimpelkonk http://pimpelkonk.blogspot.no